SURUÇ TA DEVRİMCİ GENÇLERE KATLİAM YAPILDI
Pazartesi, 20 Temmuz 2015 11:10

Suruç'ta Katliam
Kobane'ye geçmek için Suruç'ta bekleyen gençlere, bombalı saldırı gerçekleşti. Gençler Amara Kültür Merkezi'nin önünde beklerken bomba patladı. Çok sayıda yaralı var. Can kaybı konusunda net bilgi alınamıyor. Bombalı saldırının ardından bu kez polis, yaralıları hastaneye ulaştırmaya çalışanlara gaz bombaları ile saldırdı.
URFA- Kobane'nin inşasına katılmak üzere SGDF'nin çağrısıyla Suruç'a giden gençlerin beklediği Amara Kültür Merkezi'nin önünde bomba patladı.
Patlamada çok sayıda kişi yaralandı. Hastaneye götürülen yaralılar arasında durumu ağır olanlar var. Can kaybı konusunda net bir bilgi alınamadı. Çelişkili rakamlar geliyor.
Bombalı saldırının ardından bu kez polis, yaralıları hastaneye ulaştırmaya çalışanlara gaz bombaları ile saldırdı.

 
PSAKD GENEL MERKEZİNDEN AÇIKLAMA: MARAŞ KATLİAMININ YENİ VERSİYONU
Perşembe, 16 Temmuz 2015 15:06

PSAKD GENEL MERKEZİNDEN AÇIKLAMA:

MARAŞ KATLİAMININ YENİ VERSİYONU 
Maraş Katliamında 19 Aralık 1978 de resmi kayıtlara göre 105 kişi katledildi 176 kişi yaralandı. Resmi olmayan verilere göre ise bu sayının daha da çok olduğu bilinmektedir. Aradan tam 35 yıl geçti. Kimilerine göre çağ atladık, ilerledik sosyal kültürel yönden geliştik. Hatta bizi yönetenlere göre bizler dünyada ilk on ülke arasındayız.

Gerçeğin hiçte öyle olmadığını görüyoruz. Karasu Toki evleri Maraş ta ikamet eden y……. Ailesine yıllardır Alevi olmalarından kaynaklı bazı komşuları tarafından sözlü olarak, “ Maraş Katliamını yeniden yapmak lazım” diyerek tehdit edilmiş, 14.07.2015 günü saat 9-10 sularında bir gurup saldırgan Y……………… ailesinin evine gelerek şiddet uygulamış o sırada evde bulunanları darp edip yaralamıştır.

Her fırsat ta ülkemizde insan hakları ihlalleri olmuyor diyen hükümet yetkililerine sesleniyoruz. Kimse Dünyaya gelirken ırkını, rengini, köyünü, babasını, Anasını seçme gibi bir lüksü yoktur. Her fırsat ta Aliyi sevmek Alevilikse ben de aleviyim diyenlere duyurulur. Bu insanların tek suçu Alevi olmaktı. Alevilikte ise Pirimizin de dediği gibi “Düşmanının da insan olduğunu unutma, 72 millete aynı gözle bak” diyen bir anlayışa sahibiz. bu güne kadar Maraş’ta yaşayan Aleviler zorunlu olarak yerlerinden yurtlarından göçe zorlanmış, katledilmiş, yaralanmış.

Suçlularda gerçek anlamda yargının önüne çıkartılıp cezalandırılmamıştır. Bu günde aynı gerici, ırkçı ayrımcı anlayış yeniden yeni, yeni farklı senaryoları sergilemeye çalışmaktadır.

Şu iyi bilinmelidir ki her kim insanlık suçu işlerse cezasız bırakılmayacaktır. Bu topraklarda dini inancı, fikri farklı olmasından dolayı katledilmesine Pir Sultan Örgütlülüğü olarak sessiz kalmadık. Yarında kalmıyacagız. Saldırıya uğrayan y……… ailesinin yanında Başta Maraş Şubelerimiz olmak üzere tüm Alevi, Devrimci, Demokrat, İlerici Güçlerinde bizlerle beraber bu insanlık kavgamızda bizlerle beraberlerdir.. Bizler farklılıkları zenginliğimiz olarak görüyor her türlü, şiddete teröre, savaşa, hayır diyoruz. Y……….. ailesi canlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi bildiriyoruz.
PİRSULTAN GENEL MERKEZİ
Gani Kaplan Baki Düzgün - Alevi Bektaşi Federasyonu Erol Yeter Salman Akdeniz

 

 
BURSA DA ORUÇ TUTMAYAN ALEVİLERE SALDIRI
Çarşamba, 15 Temmuz 2015 09:55

Bursa'nın Kestelli ilçesinde Alevi bir aile "oruç tutmadığı" gerekçesiyle önce taciz edildi, ardından da saldırıya uğradı. Yaralanan baba Daimi Gül'ün hayati tehlikesi sürerken, ailenin küçük çocuğu da ağır yaralandı. Anne Nurgül Gül'ün ise boynunda kırıklar oluştuğu öğrenildi.

Kestel'de bir parkta dolaşan Nurgül Gül ve Daimi Gül, çocuklarına dondurma almak için tezgaha giderken, bankta oturan bir kişi tarafından oruç tutmadıkları için sözlü tacize uğradı.Etha'da yer alan habere göre, tacizin üzerine parktan uzaklaşan aileyi takip eden gerici grup, aileye demir sopa ve levyelerle saldırdı. Linç girişiminde anne Gül'ün boynunda kırıklar oluştu. Hayati tehlikesi olan Baba Gül ise Şevket Yılmaz Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı. Küçük çocuk da saldırıda ağır yaralandı.

 
ANIT MEZAR SALDIRISINA ABF GENEL BASKANININ AÇIKLAMASI
Pazartesi, 13 Temmuz 2015 18:43

BU YAŞANILANLARIN İLK OLMAMASI BİZİ YILDIRMAMAKTADIR!

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’nde katledilen 34 Can’ımızın mezarı kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edilmiştir. Ankara Karşıyaka’da bulunan Sivas Şehitleri Anıtı’na yapılan saldırıda Sivas katliamda ölenlerin mezarlarının başında bulunan şehit isimleri tek tek sökülürken, ölen 34 kişiyi sembolize eden anıtta bulunan ve pirinçten yapılan isimler de teker teker sökülerek tahrip edilmiştir. Anıt üzerindeki plaketlerin de söküldüğü tesbit edilmiştir.

Saldırıyı Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren şair Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan ve Metin Altıok’un kızı CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Twiiter hesaplarından duyurmuştur.

2013 yılının Mart ayında da aynı anıta benzer bir saldırının düzenlendiği, suç duyurusuna ve kamera kayıtlarına rağmen dosyanın takipsizlikle sonuçlanması söz konusudur.

Bu yaptırımların arkasındaki güce karşı olduğumuzu bildirmek isteriz.

Yapılan bu yağmalamaya, zorbalığa karşı ortak basın açıklamalarımız: Ankara ve İzmir ‘de 14 Temmuz Salı günü saat 13:00’da, İstanbul’da ise 15 Temmuz Çarşamba günü saat 13:00’da yapılacaktır.

Ailevi Bektâşî Federasyonu Genel Başkanı

Bâkî Düzgün

 
MADIMAK ŞEHİTLER ANITINA SALDIRI
Pazartesi, 13 Temmuz 2015 10:53

mezarlarına saldırı

Sivas Madımak Katliamı'nda hayatını kaybeden aydın ve sanatçıların Karşıyaka Mezarlığı'ndaki kabir ve anıt mezarlarına saldırı düzenlendi.

13.07.2015 12:41

Madımak'ta katledilenlerin anıt mezarlarına saldırı

2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı'nda yaşamını yitiren 33 aydın ve sanatçının Ankara Karşıyaka Kabristanı'nda bulunan anıt mezarlarına kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce saldırı düzenlendi. Anıt mezarlara yapılan saldırıda 33 kişinin isimlerinin ve şiirlerin yazılı olduğu tüm plakalar söküldü. Kabirlerin yanı sıra mezarların taşları da tahrip edildi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, BirGün'e yaptığı açıklamada; "Hem kabirlerin üzerinde şehitlerin isimlerinin yazılı olduğu isimlikleri, hem anıtın üzerindeki liste ve yazılar, hepsi sökülmüş" ifadelerini kullandı. Saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini öğrenemediklerini belirten Akatlı, "Temmuz ayında, tam da Madımak'ın yıldönümünde, her yıl daha da üzülmemizi sağlayacak bir gelişme yaşanıyor. Kim yapıyor anlamakta da güçlük çekiyorum. Ancak bu saldırıyla ilgili suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 7 / 264
Laik ve Bilimsel Eğitim için 8 Şubat'ta Kadıköy'de Mitingdeyiz!..
13 Şubat'ta uyarı boykotundayız...
aleviRAPOR

Giriş FormuKimler Sitede

Şu anda 17 konuk çevrimiçi

İstatistikler

Üyeler : 2275
İçerik : 1401
Web Bağlantıları : 9


.