Pir Sultan Abdal Etkinliği 25. Kez Yapılıyor

25. Pir Sultan Abdal Etkinliği, 21-22 Haziran tarihlerinde Sivas Banaz'da yapılıyor.

2 gün sürecek etkinliği Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı düzenliyor....

 
ABF 7. Genel Kurulu Yapıldı

Yaklaşık 150 bin üyeye ve toplam 200 üye derneği bünyesinde toplayan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) 7. Olağan Genel Kurulu Ankara’da yapıldı. 205 delegenin oy kullandığı Genel Kurul’da Fevzi Gümüş’ün başkanı olduğu “Birlik Grubu Listesi” seçimi kazandı.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nda yapılan Alevi Bektaşi Federasyonu 7. Olağan Genel Kurulu’nda iki liste yarıştı. Baki Düzgün’ün Divan Başkanı olduğu Genel Kurul saygı duruşu ile başladı. ABF Genel Başkanı Selahattin Özel’in açış konuşması yaptığı Genel Kurul’aHDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, CHP Milletvekili Aykan Erdemir, Ali Rıza Gülçiçek, Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Cemal Cambolat, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldı.

 

Devamını oku...
 
Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan çağrı
Yaşanılan süreçteki gelişmelere ilişkin ABF Merkez Yönetim Kurulu, İskenderun’da yapılan 2 günlük çalışmanın ardından bir açıklama yaptı ve çagrıda bulundu.
Devamını oku...
 
Alevi Bektaşi Federasyonu “Alevi deyişleri/ Ülke müzikleri” konserlerini İran ile başlatıyor.

 

Alevi Bektaşi Federasyonu “Alevi deyişleri/ Ülke müzikleri” konserlerini İran ile başlatıyor. Türkiye ve İran’daki Alevi müzik örneklerini buluşturmayı hedefleyen etkinliğin İran’dan gelen sanatçısı Nevid Müsmir…

Nevid Müsmir Tebrizli bir Azeri sanatçı... Bağlama konusunda usta bir isim… Seslendirdiği eserlerle son yıllarda sadece Türkiye’de değil dünyada da giderek daha fazla dikkatleri üzerinde topluyor. Nevid Müsmir, Türkiye’de de birçok sanatçı ile ortak konserler düzenledi. Şelpe tekniği ile çaldığı sazın tellerinden taşan coşku Fuzuli, Nesimi, Şah Hatayi gibi ulu ozanların sözlerinin anlam dünyası ile buluştuğunda ortaya çıkan hal, vecd içinde gönül secdesine durmak oluyor.  Karacaoğlan, Erzurumlu Emrah gibi halk ozanlarının türkülerini de seslendirecek olan Nevid Müsmir, Ankara’da İran esintisi ile iz bırakacak…

 

Deyişler buluşmasının bir başka değerli sanatçısı ise Gülseven Medar… Gülseven Medar, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda lisans- ses eğitimini 2004 yılında tamamladı, 2010 yılında çıkardığı Rind-i Şeyda albümünde yeralan deyişler ve türkülere getirdiği farklı yorumla, büyüleyici sesiyle kendine çok özel bir dinleyici kitlesi yarattı.

 

Gülseven Medar ve Tebrizli Nevid Müsmir, seslendireceği deyişler ve nefeslerle farklı coğrafyalarda benzer ezgilerin aynı coşkuyu yaratabildiğini bizlere göstereceği gibi, belki de sınırları sorgulamamıza neden olacak; sınırlara rağmen yüreklerin nasıl olup da aynı tını ile çarpabildiğinin farkına vardıracak ve suları aynı deryada buluşturacak…

 

 
Hüseyin Çırakman hakka yürüdü
Bir çınar daha tarih oldu. 1975'te Hak ozanları Kültür Derneği kurucuları arasında yer alan Hüseyin Çırakman, çağdaş düşünceye, insan haklarına, bilimselliğe çok önem verdi. Dil, din, renk ayırımı gözetmeksizin tüm insanları sevdi. Şiirlerinde toplumsal sorunları, olayları halkçı, gerçekçi bir tutumla dile getirdi. 
Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 7 / 248

ABF

Eşit yurttaşlık için demokratik bir Anayasa Türkiye’nin temel ihtiyacıdır!

17 Aralık 2011 tarihinde Ankara’da Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tarafından düzenlenen “Demokratik Anayasa Konferansı”na, inanç grupları, siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, yerel dernekler, yazarlar ve sanatçılar katıldılar ve aşağıdaki açıklamayı yayınladılar.

Sonuç bildirisini okumak için: Eşit yurttaşlık için demokratik bir Anayasa Türkiye’nin temel ihtiyacıdır!

aleviRAPOR

Giriş FormuKimler Sitede

Şu anda 25 konuk çevrimiçi

İstatistikler

Üyeler : 1774
İçerik : 1305
Web Bağlantıları : 9


.