Prof. Develi’den “özür mektubu…”

Prof. Dr. Hayati Develi’nin yazdığı ve Anadolu Üniversitesi’nde okutulan “Osmanlı Türkçesi Grameri 2” adlı kitap geçen hafta önemli bir tartışma yarattı. Kitapta yer alan “Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin. Din zamanlarında namaz kılınmıyordu” ifadesine Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ciddi bir tepki gösterdi.  Bu tepkilerden sonra Prof. Dr. Hayati Develi ABF’ye 1 Temmuz 2014 tarihi bir mektup gönderdi. “Alevilerin her birinden Heyetiniz aracılığıyla ayrı ayrı özür dilerim” diyen Prof. Develi’nin bu mektubunu olduğu gibi yayınlıyoruz.

Devamını oku...
 
ABF “Sosyal Medya” bilgileri...

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Twitter, Facebook ve İnternet sayfası bilgileri.
Lütfen çevremizle paylaşalım, yaygınlaştıralım, takip edelim.
ABF Basın Bürosu

Twitter: https://twitter.com/ABFhaber ( @ABFhaber )
Facebook: https://tr-tr.facebook.com/alevibektasifederasyonu
İnternet Sitesi: www.alevifederasyonu.org.tr/
E Mail: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 
Hacı Bektaş Veli Dergahı Alevilere devredilsin

Aleviler 1925 yılında çıkarılan Tekke ve Zaviyeler Kanunu sonrasında devletin el koyarak kapattığı veya müzeye çevirdiği dergah ve tekkelerinin iadesini istiyor. Aleviler 1925 yılında çıkarılan Tekke ve Zaviyeler Kanunu sonrasında devletin el koyarak kapattığı veya müzeye çevirdiği dergah ve tekkelerinin iadesini istiyor. Cumhuriyetin ilanının ardından 1925′te tekke ve zaviyelere kilit vurulunca tüm mal varlıkları devlete geçen dergahlar içerisinde tarihi eser niteliğinde olanlar ise müze yapıldı. Alevi dernekleri bu dergahların kendilerine iade edilmesi için yaptıkları çalışmalar kapsamında Dergahına Sahip Çık İnisiyatifi adı altında bir araya geldi. Dergahına Sahip Çık İnisiyatifi üyeleri bugün Hacı Bektaş Veli Dergahı’nda yaklaşık 100 yıl sonra ilk cemi yaptı. Ceme Türkiye’nin çeşitli illerinin yanında İngiltere’de faaliyet gösteren Britanya Alevi Federasyonu (BAF)’na bağlı Gençlik Federasyonu üyeleri de katıldı.

Devamını oku...
 
ABF'den kamuoyuna açıklama

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Yönetim Kuruluna, Kamuoyuna;
Bilindiği gibi, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Sivas Madımak Oteli’nde katledilen 33 insanımızı anmak için düzenlenen 2 Temmuz Mitingi için ortak bir çağrı kaleme alarak katılım çağrısı yapmıştır. Bu çağrı aynı zamanda Alevi kurumlarının birliğinin ve birlikte yürümesinin önemli bir belgesidir. Bu çağrının ardından binlerce insanımız şehitlerimizi anmak için Sivas’ta Madımak önünde buluşmuştur.

Devamını oku...
 
Çorum'da katledilenler 34. yılında anıldı...

Çorum'da 1980 yılında 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve "Çorum olayları" olarak anılan olaylarda hayatını kaybedenler anıldı. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi ile Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından düzenlenen program kapsamında Bahabey Caddesi'ndeki eski pazar yerinde toplanan çok sayıda kişi, Gazi Caddesi'ni takip ederek Hürriyet Meydanı'na yürüdü. Burada, gruptakiler adına açıklama yapan Çorum olaylarının tanığı ve olaylarda hayatını kaybedenlerin avukatlarından Sadık Eral, 1980 yılındaki askeri müdahale öncesinde Çorum'da çıkan olaylarda hayatını kaybeden 57 vatandaşı anmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 7 / 253

ABF

Eşit yurttaşlık için demokratik bir Anayasa Türkiye’nin temel ihtiyacıdır!

17 Aralık 2011 tarihinde Ankara’da Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tarafından düzenlenen “Demokratik Anayasa Konferansı”na, inanç grupları, siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, yerel dernekler, yazarlar ve sanatçılar katıldılar ve aşağıdaki açıklamayı yayınladılar.

Sonuç bildirisini okumak için: Eşit yurttaşlık için demokratik bir Anayasa Türkiye’nin temel ihtiyacıdır!

aleviRAPOR

Giriş FormuKimler Sitede

Şu anda 28 konuk çevrimiçi

İstatistikler

Üyeler : 1867
İçerik : 1333
Web Bağlantıları : 9


.