Sivas'ta binlerce kişi katliamı lanetledi...

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin ateşe verilmesiyle yaşamını yitirenler, kentte düzenlenen programda anıldı. Katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları ile bazı milletvekilleri, sanatçılar, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar, Ethembey Parkı'nda toplandı. Grup, buradan sloganlar atarak Mevlana Caddesi güzergahından eski Madımak Oteli'nin bulunduğu sokağın girişine kadar yürüdü. Burada polis barikatıyla karşılaşan grupta yer alan bazı kişiler, polislere doğru çok sayıda karanfil attı. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ile milletvekilleri ve anma programı tertip komitesi üyelerinin Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli'ne geçişine izin verildi.

Devamını oku...
 
İzmir'de Sivas Katliamı anmasına polis saldırdı

İzmir'de 21 yıl önce 2 Temmuz günü Madımak Oteli'nde yakılarak katledilen 33 kişiyi anmak isteyen halka polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.  İzmir'de, Sivas katliamında yaşamını yitirenleri anmak için Basname Meydanı'nda toplanan çok sayıda kişi, Konak Meydanı'na yürümek istedi. Ancak kitle polis barikatıyla karşılaştı. Uzun süre barikat önünde bekleyen kitle, daha sonra yürüyüşe geçince polis gaz bombası ve tazyikli su ile halka saldırdı.

Devamını oku...
 
Sivas katliamı: Arkadaşının kaleminden Carina'nın Türkiyesi

Maryze Schoneveld Van Der Linde - BBC Türkçe - Carina ile Leiden Üniversitesi'ndeki Kültürel Antropoloji eğitimimizde tanıştık. Hemencecik çok iyi arkadaş olduk. Sanki birbirimizi yüzyıllardır tanıyor gibiydik. Her ikimiz de Hollanda'nın 'Achterhoek'undan (uzak köşesinden) geliyorduk ama daha önce birbirimizi hiç görmemiştik, tanışmamıştık. Her ikimiz de Türkiye ve Türk halkına karşı yakınlık, sıcaklık duyuyorduk. Neden? Bu soruya ikimiz de cevap veremiyorduk, ama öyleydi işte. Eğitimimiz sırasında staj döneminde bireysel araştırma yapabilmek için beraber çalıştık.

Devamını oku...
 
Sivas Katliamı, Türkiye'nin her yerinde lanetlendi

Sivas Katliamı'nın 21. yılı Türkiye'nin her yerinde anıldı; 35 canın katledilmesi lanetlendi. Binler katliamın yaşandığı Madımak'taydı. Sivas’ta, Roboskî’de, Gezi’de ve Soma’da yakınları  katledilenler kol kola yürüdü. Ankara'da binler “Sivas’ta Alevi, Hrant’la Ermeni, Ape Musa ile  Kürdüz, halklarız biz kardeşiz” pankartının taşındığı yürüyüşte bir araya geldi. Anmada Sivas, Roboski, Gezi ve Soma katliamlarına tepki vardı. Devletin bu katliamlardaki rolüne dikkat çekilen anma yürüyüşünde, sık sık “Tarihleri inkardır, tarihleri katliamdır” sloganı atıldı.

Devamını oku...
 
'Allah Alevileri aşağılık ve adi etsin'

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Osmanlı Türkçesi Grameri 2 ders kitabında “Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin. Din zamanlarında namaz kılınmıyordu” yazı tepkilere neden oldu.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Osmanlı Türkçesi Grameri 2 ders kitabında Türkçe karşılığı “Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin. Din zamanlarında namaz kılınmıyordu” sözlerine denk gelen yazıyla Alevilere hakaret edildiği ortaya çıktı. Alevi bir öğrencinin üniversiteye yazdığı kitabın düzeltilmesi talebine yeni dönemde yer almayacak yanıtı verilmesine karşı değişiklik yapılmadı. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Hukuk ve İnsan Haklarından sorumlu başkan yardımcısı Avukat Ali Yıldırım da kitapta yer alan sözlere tepki göstererek “Alevi inancına yönelik bu nefret söyleminin akademik camianın bir mensubu tarafından yapılması affedilemez bir davranıştır. Devletin laik olmayan yapılanması ve anlayışı farklı inançlara saygı değil düşmanlık üretmektedir” dedi. Yıldırım, kitabı yazanlar hakkında suç duyurusunda bulanacaklarını söyledi.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 7 / 252

ABF

Eşit yurttaşlık için demokratik bir Anayasa Türkiye’nin temel ihtiyacıdır!

17 Aralık 2011 tarihinde Ankara’da Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tarafından düzenlenen “Demokratik Anayasa Konferansı”na, inanç grupları, siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, yerel dernekler, yazarlar ve sanatçılar katıldılar ve aşağıdaki açıklamayı yayınladılar.

Sonuç bildirisini okumak için: Eşit yurttaşlık için demokratik bir Anayasa Türkiye’nin temel ihtiyacıdır!

aleviRAPOR

Giriş FormuKimler Sitede

Şu anda 30 konuk çevrimiçi

İstatistikler

Üyeler : 1818
İçerik : 1328
Web Bağlantıları : 9


.