PSAKD: Cemevleri asimilasyondan koruma yeridir!

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Müslüm Doğan, Diyanet İşleri Başkanı’nın “Cemevleri” ile ilgili yaptığı açıklamaya cevap verdi. İşte "CAMİ SİYASAL İSLAMIN KURUMUDUR. CEMEVİ İSE ASİMİLASYONDAN KORUNMA YERİDİR" başlıklı açıklama:

Devamını oku...
 
Sivas şehitleri mezarları başında anıldı

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 aydın ve yazar, Karşıyaka Mezarlığı’ndaki anıt mezarda anıldı.

Sivas Şehitlerini Anma, Laiklik, Demokrasi ve Barış Etkinlikleri Haftası çerçevesinde gerçekleştirilen anmada, Sivas katliamı lanetlenirken, Sivas Şehitlerinin isimlerinin okunuşu ve katılımcıların hep bir ağızdan “yaşıyor” diye yanıt vermeleri, Sivas şehitlerinin ailelerini gözyaşlarına boğdu. Sivas Şehitlerinin mezarlarına kırmızı karanfil bırakıldığı saygı duruşunda bulunulduğu anmada, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Genel Başkanı Müslüm Doğan, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Sekreteri Recai Aksu ve Pir Sultan Abdal Dernekleri eski Genel Başkanı ve CHP Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz birer konuşma yaptılar. 

Devamını oku...
 
Prof. Develi’den “özür mektubu…”

Prof. Dr. Hayati Develi’nin yazdığı ve Anadolu Üniversitesi’nde okutulan “Osmanlı Türkçesi Grameri 2” adlı kitap geçen hafta önemli bir tartışma yarattı. Kitapta yer alan “Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin. Din zamanlarında namaz kılınmıyordu” ifadesine Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ciddi bir tepki gösterdi.  Bu tepkilerden sonra Prof. Dr. Hayati Develi ABF’ye 1 Temmuz 2014 tarihi bir mektup gönderdi. “Alevilerin her birinden Heyetiniz aracılığıyla ayrı ayrı özür dilerim” diyen Prof. Develi’nin bu mektubunu olduğu gibi yayınlıyoruz.

Devamını oku...
 
ABF “Sosyal Medya” bilgileri...

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Twitter, Facebook ve İnternet sayfası bilgileri.
Lütfen çevremizle paylaşalım, yaygınlaştıralım, takip edelim.
ABF Basın Bürosu

Twitter: https://twitter.com/ABFhaber ( @ABFhaber )
Facebook: https://tr-tr.facebook.com/alevibektasifederasyonu
İnternet Sitesi: www.alevifederasyonu.org.tr/
E Mail: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 
Hacı Bektaş Veli Dergahı Alevilere devredilsin

Aleviler 1925 yılında çıkarılan Tekke ve Zaviyeler Kanunu sonrasında devletin el koyarak kapattığı veya müzeye çevirdiği dergah ve tekkelerinin iadesini istiyor. Aleviler 1925 yılında çıkarılan Tekke ve Zaviyeler Kanunu sonrasında devletin el koyarak kapattığı veya müzeye çevirdiği dergah ve tekkelerinin iadesini istiyor. Cumhuriyetin ilanının ardından 1925′te tekke ve zaviyelere kilit vurulunca tüm mal varlıkları devlete geçen dergahlar içerisinde tarihi eser niteliğinde olanlar ise müze yapıldı. Alevi dernekleri bu dergahların kendilerine iade edilmesi için yaptıkları çalışmalar kapsamında Dergahına Sahip Çık İnisiyatifi adı altında bir araya geldi. Dergahına Sahip Çık İnisiyatifi üyeleri bugün Hacı Bektaş Veli Dergahı’nda yaklaşık 100 yıl sonra ilk cemi yaptı. Ceme Türkiye’nin çeşitli illerinin yanında İngiltere’de faaliyet gösteren Britanya Alevi Federasyonu (BAF)’na bağlı Gençlik Federasyonu üyeleri de katıldı.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 7 / 254

ABF

Eşit yurttaşlık için demokratik bir Anayasa Türkiye’nin temel ihtiyacıdır!

17 Aralık 2011 tarihinde Ankara’da Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tarafından düzenlenen “Demokratik Anayasa Konferansı”na, inanç grupları, siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, yerel dernekler, yazarlar ve sanatçılar katıldılar ve aşağıdaki açıklamayı yayınladılar.

Sonuç bildirisini okumak için: Eşit yurttaşlık için demokratik bir Anayasa Türkiye’nin temel ihtiyacıdır!

aleviRAPOR

Giriş FormuKimler Sitede

Şu anda 341 konuk çevrimiçi

İstatistikler

Üyeler : 1883
İçerik : 1335
Web Bağlantıları : 9


.