Alevi hareketi içinde kavga istemiyoruz; Yol cümleden uludur!

 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Yönetim Kuruluna, Kamuoyuna,

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Turgut Öker’in 2 Temmuz Sivas Anma Mitingi’nde konuşma sırasının gecikmesine tepki vererek konuşma hakkını kullanmaması sonrası Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) olarak bir açıklama yayınlamıştık. AABK bu açıklamamızı dikkate almadan, 9 Temmuz 2014 tarihinde kışkırtıcı bir açıklama yayınladı.

Devamını oku...
 
Hayati Develi'yi kınıyoruz!

Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi, Prof. Hayati Develi'nin kitabında Alevilere hakaret içeren örneği için "Hayati Develi'yi kınıyoruz" başlıklı bir açıklama yayınladı. Aşağıda bu açıklamayı yayınlıyoruz...

Devamını oku...
 
PSAKD: Cemevleri asimilasyondan koruma yeridir!

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Müslüm Doğan, Diyanet İşleri Başkanı’nın “Cemevleri” ile ilgili yaptığı açıklamaya cevap verdi. İşte "CAMİ SİYASAL İSLAMIN KURUMUDUR. CEMEVİ İSE ASİMİLASYONDAN KORUNMA YERİDİR" başlıklı açıklama:

Devamını oku...
 
Sivas şehitleri mezarları başında anıldı

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 aydın ve yazar, Karşıyaka Mezarlığı’ndaki anıt mezarda anıldı.

Sivas Şehitlerini Anma, Laiklik, Demokrasi ve Barış Etkinlikleri Haftası çerçevesinde gerçekleştirilen anmada, Sivas katliamı lanetlenirken, Sivas Şehitlerinin isimlerinin okunuşu ve katılımcıların hep bir ağızdan “yaşıyor” diye yanıt vermeleri, Sivas şehitlerinin ailelerini gözyaşlarına boğdu. Sivas Şehitlerinin mezarlarına kırmızı karanfil bırakıldığı saygı duruşunda bulunulduğu anmada, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Genel Başkanı Müslüm Doğan, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Sekreteri Recai Aksu ve Pir Sultan Abdal Dernekleri eski Genel Başkanı ve CHP Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz birer konuşma yaptılar. 

Devamını oku...
 
Prof. Develi’den “özür mektubu…”

Prof. Dr. Hayati Develi’nin yazdığı ve Anadolu Üniversitesi’nde okutulan “Osmanlı Türkçesi Grameri 2” adlı kitap geçen hafta önemli bir tartışma yarattı. Kitapta yer alan “Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin. Din zamanlarında namaz kılınmıyordu” ifadesine Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ciddi bir tepki gösterdi.  Bu tepkilerden sonra Prof. Dr. Hayati Develi ABF’ye 1 Temmuz 2014 tarihi bir mektup gönderdi. “Alevilerin her birinden Heyetiniz aracılığıyla ayrı ayrı özür dilerim” diyen Prof. Develi’nin bu mektubunu olduğu gibi yayınlıyoruz.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 7 / 254

ABF

Eşit yurttaşlık için demokratik bir Anayasa Türkiye’nin temel ihtiyacıdır!

17 Aralık 2011 tarihinde Ankara’da Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tarafından düzenlenen “Demokratik Anayasa Konferansı”na, inanç grupları, siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, yerel dernekler, yazarlar ve sanatçılar katıldılar ve aşağıdaki açıklamayı yayınladılar.

Sonuç bildirisini okumak için: Eşit yurttaşlık için demokratik bir Anayasa Türkiye’nin temel ihtiyacıdır!

aleviRAPOR

Giriş FormuKimler Sitede

Şu anda 39 konuk çevrimiçi

İstatistikler

Üyeler : 2044
İçerik : 1337
Web Bağlantıları : 9


.