SERÇEŞME HÜNKAR HACI BEKTAŞ VELİ FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİİBB ve Alevi Kurumları işbirliğinde Yenikapı Etkinlik Alanında gerçekleştirilen "Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali"nde bir birinden önemli 45 sanatçıya ev sahipliği yapıyor. İstanbullulara unutulmayacakları 3 gün yaşatacak sanatçılar arasında, Arif Sağ, Musa Eroğlu, Moğollar, Cengiz Özkan, Yeni Türkü,  Tolga Sağ,  Ender Balkır, Kardeş Türküler, Muharrem Temiz, Fuat Saka, Sadık Gürbüz, Dertli Divani, Şevval Sam, Gülcihan Koç, Ahmet Aslan, İlkay Akkaya, Mikail Aslan, Grup Abdal, Cem Adrian, Özlem Taner, Nilüfer Sarıtaş,  Metin-Kemal Kahraman, Ali Rıza-Hüseyin Albayrak, Özlem Taner, İhsan Er, Tayyar Erdem,  Volkan Kaplan, Cem Erdost İleri, Erkan Tekçi, Gülseven Medar,  Hüseyin Korkankorkmaz, Ayfer Vardar,  Gani Pekşen, Yılmaz Çelik,  Ayhan Aydın, Erkan Akalın, Burak Aykaç, Peyda Yurtsever,  Ali Kaya Arı,  Özge Çam, Cem Doğan, Mahir Kutlutürk, Hüseyin Beydilli, Yavuz Top,  Özgür Polat ve Serdar Kemal sahne aldı. 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Başkan İmamoğlu, UNESCO’nun 2021’i; Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü, Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü, Ahi Evran’ın Doğumunun 850. Yıl Dönümü başlıklarıyla tüm dünyada ilan ettiğini söyledi.

Serçeşme Meydanı’nda, İstanbul’un bu boyuttaki ilk Hünkâr Hacı Bektaş Veli Buluşması’nı gerçekleştirmenin sevincini yaşadıklarını kaydeden İmamoğlu, “Üç gün boyunca burada can cana, gönül gönüle olacağız. O’nun temsil ettiği değerleri yeniden hatırlayacak, insan, doğa ve canlı sevgisini, farklılıkları kucaklayan hoşgörüsünü hep birlikte yad edeceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'da Festivale katıldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına, “Bir bilgeyi, hoşgörüyü, insanı sevmenin, doğayı sevmenin erdemini bize anlatan bir Anadolu bilgesini anıyoruz” diyerek başladı.

Aklı kullanmanın, doğruyu bulmanın, inançta derinleşmenin yolunu, tasavvufu, Hacı Bektaş Veli’nin öğrettiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Hünkar’ın öğütlerinden şunları paylaştı:

“Bu topraklarda yaşayıp, anlayana çok şey söyledi. O dedi ki en büyük keramet, O dedi ki adalet her işte hakkı bilmektir. O dedi ki arifler hem aradır hem aratıcı. O dedi ki en yüce servet ilimdir. O dedi ki aslı şeytan tevazünün aslı rahmandır. O dedi ki düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu. O dedi ki çalışmadan geçinenler bizden değildir. O dedi ki alimin uykusu cahilin ibadetinden üstündür. O dedi ki kimsenin ayıbını arama, kendi ayıbını gör. Ve o dedi ki dili, dili rengi ne olursa olsun iyiler iyidir, iyiler her an iyidir.” ifadelerini kullandı.

ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül'de açılış konuşması gerçekleştirdi. 
Pir Hüseyin Güzelgül konuşmasına cümle canları selamlayarak başladı ve Hünkar'ı anmanın kıymetini ve bunun yıllar sonra bir devlet kurumu olan İBB tarafından gerçekleştirilmesinin Aleviler açısından önemini ifade ederek "Alevi Kurumları adına Sayın İmamoğlu'na Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat'a ve Vedat Kara'ya teşekkür ediyorum. İstanbul Alevilerin yoğun yaşadığı bir kent. Bektaşi Dergahlarının da çok yoğun olduğu kadim bir kent. Bu kentte bugüne kadar varlığımız inkar edildi, görmezden gelindik. Bugün bu meydan Hakk'ın ve Hakikatin Hünkar'ın meydanıdır. Bu mutluluk bu heyecan tarihe işlenecektir. Alevilerin ilk defa bu kadar ciddiye alınması bizleri mutlu etmiştir. Bizde bu kentteyiz, yaşıyoruz ve varız. Bugünlere türlü zulümlerden geçerek geldik. Dergahlarımız, Cemevlerimiz yağmalandı halan da yağmalanıyor. Mansur gibi derimiz yüzüldü, Pir Sultan gibi dara çekildik, Koray gibi yakıldık, verdiğimiz mücadeleyi asla unutmayacağız ve mücadelemizi sürdüreceğiz. Aleviler vardır, çoklardır. İBB'nin gerçekleştirdiği bu etkinlik bizim için çok anlamlı ve önemlidir" ifadelerini kullandı.