Alevilerden, baskılara karşı direnme mesajı!

PİRHA- RTÜK tarafından yayın lisansı iptal edilen Yol TV ve 13 gündür gözaltında tutulan Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş’ a destek için bugün Aleviler saat 13:00’te İstanbul Galatasaray Lisesi önünde biraraya geldi.
AABK İNANÇ BAŞKANI KAPLAN GÜLBANK OKUDU İlk konuşmayı yapan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu İnanç Başkanı Cafer Kaplan,”Bugün burada Yol TV’ye destek için toplanıldığını ve aynı zamanda 38 yıl önce Maraşta yaşanan katliam protesto için Maraş’a gittiklerini yaşamını yitiren canların anısına gülbenklerin okunduğunu ifade etti. Kaplan, daha sonra ise 38 yıl önce Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anısına ve Yol TV ile Zeynal Odabaş’a destek için bir gülbenk okuyarak konuşmasını bitirdi. “BASKILAR SÜRÜYOR” Kaplan’dan sonra söz alan Yol TV Haber Müdürü Işıl Kurt,”38 yıl önce Maraş’ta yaşanan katliamdan bugüne devletin Alevilere yönelik tutumunun değişmediğini, bugün de Alevilere olan baskının devam ettiğini söyledi. Kurt, Yol TV’nin kapatılmaya çalışılması ve Odabaşın 13 gündür tutuklu olmasıyla bu baskıları anlıyor ve görüyoruz” dedi. “KİN VE DÜŞMANLIKTAN HEP ALEVİLER ETKİLENMİŞTİR” Konuşmasının devamında Kurt,”Kanalımız, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından toplumu kin ve düşmanlığa sevk edecek yayın yaptığımıza yönelik suçlamadan dolayı kapatılmak isteniyor. Ancak asıl kin ve düşmanlığı topluma kimlerin aşıladığını biz biliyoruz ve kin ve düşmanlıktan en çok Alevi toplumu etkilenmiştir. Bu nedenle böyle bir iddia gülünç ve komiktir,” dedi. Kurt’tan sonra söz alan Zeynal Obaş’ın eşi Figen Odabaş,”Eşinin 13 gündür hukuksuzca gözaltında olduğunu ve neden gözaltında olduğuna dair hiçbir açıklama yapılmadığını ve daha önce de Odabaş’a yönelik yapılan saldırıların hiçbir failinin tutuklanmadığını, yargılanmadığını,” belirtti.

YILDIZ: HİÇ KİMSE ALEVİLERİ YOLUNDAN EDEMEYECEK
Odabaş’tan sonra tüm Alevi kurumları adına Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Muhittin Yıldız basın açıklaması yaptı. Yıldız, ”Her gün devam eden gözaltı ve tutuklamalara 13 gün önce gözaltına alınan Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş ile devam edildiğini, Alevileri hiç kimsenin vermiş olduğu demokrasi ve eşit yurttaşlık mücadelesinden ve yolundan edemeyeceğini belirtti. Yıldız. “Alevilerin acısının dinmediği, çünkü yapılan katliamların hiçbirinin sorumlusunun bulunmadığını bu nedenle 38 yıl önce Maraş Katliamı’nı yapanlar için Alevilerin verdiği mücadeleyi Sivas, Çorum, Dersim, Gazi, Roboski, Suruç, Diyarbakır ve Ankara için de vereceklerini” ifade etti. “BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ” Son olarak Yıldız, “Gözaltılar ve baskılar sürerken aynı zamanda Alevilerin gözü kulağı olan TV10, Yol TV ve birçok basın kapatılıyor. Bu nedenle ABF olarak gözaltına alınanların hemen serbest bırakılmasını, kapatılan radyo ve televizyonların hemen açılmasını, katliamların sorumluların bulunmasını ve bunların takipçisi olacaklarını belirtti. Daha sonra söz alan AABK Başkanı Turgut Öker, “Aleviler geçmişte Maraş’ta, Sivas’ta, Çorum’da yaşanan katliamlarda bugünkü gibi kendilerini savunamadılar, yaşadıkları toprakları ve öz vatanlarını terk edip Avrupa’da yaşıyorlar” dedi.

ÖKER: HERKES BUGÜNKÜ YEZİTLERE KARŞI DİRENMELİ
Öker, “Eğer örgütlenmezsek bu topraklar da Alevilerin, Süryanilerin, Ermenilerin, Kürtlerin bütün farklılıkların bir tanesinin bile yaşamasına izin vermeyeceklerini bu yüzden herkesin birlikte bugünkü yezitlere karşı direnmesi gerektiğini,” belirtti.

CANKURTARAN: HAKSIZLIKLARA KARŞI DUR DEMEK İÇİN BURADAYIZ CHP MHK üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran da, “Bugün burada haksızlıklara karşı dur demek için, 13 gündür haksız yere gözaltında olan Odabaş için, 38 yıl önce yapılan Maraş Katliamı’nda hayatını kaybedenler ve haksız yere kapatılmak istenen Yol TV için buradayız” dedi. Cankurtaran son olarak “Bugün burada özgürlüğün, demokrasinin, direnişin, Pir Sultan’ın yolunda olduklarını ve bu yoldan vaz geçmeyeceklerini” belirtti.

ATAŞ: HÜKÜMET ÖRGÜTLÜ MÜCADELEDEN KORKUYOR HDP
İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ise, “ Yıllardır yaşanan saldırı furyasının tekrar devreye girdiğini, sürekli Maraş’ları, Çorum’ları, Sivas’ları anarak günümüze gelindiğini, bugün de aynı şeylerin yaşandığını,” belirtti. Ataş, “ Alevilerin sesi olan TV10 ve Yol TV gibi kanalları kapatılarak kısılmaya çalışılıyor bu da mevcut iktidarın bu örgütlü mücadele karşısında yıkılmakta korktuğunu,” ifade etti.

TAŞ: SADECE HAVUZ MEDYASINA DOKUNULMADI
Ataş’tan sonra söz alan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da, “ Bugün burada Yol TV ve Odabaş için ve kapatılan tüm televizyonlar, gazeteler, tutuklu HDP milletvekili ve Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ile IŞİD tarafından katledilen askerler için buradayız,” dedi. Taş son olarak Cumhurbaşkanın kendisine muhalif ve başkanlığa engel tüm basını kapattığını, sadece yandaş havuz medyasına dokunmadığını ifade etti. “DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ” Son olarak konuşan Gülsüm Kavak, “ Diren direne kazanacaklarını ve bugünkü iktidarın çok umutsuz olduğunu bu yüzden baskılarla toplumu sindirmeye yapılanları görmemize çalışıyorlar,” dedi.